Wystrój kościoła

Ołtarz główny w kościele Niepokalanego Serca NMP w Stanisławiu Górnym.

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Stanisławiu Górnym został zaprojektowany przez Marka Cempla i Jerzego Wzorek. Ta świątynia wyróżnia się ładną, nowoczesną architekturą i strzelistą wieżą.
Wyposażenie świątyni zaprojektował Władysław Flis, w tym elementy z ceramiki niepolerowanej, którą również sam wykonał. W ołtarzu głównym znajduje się figura Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, na prawej południowej ścianie prezbiterium płaskorzeźba Wniebowzięcia Matki Bożej, na lewej północnej – Pana Jezusa wśród uczniów w świątyni jerozolimskiej. Tabernakulum zostało odlane w brązie i ma kształt kuli z wypukłymi wieżyczkami. W bocznej południowej nawie kościoła jest usytułowana płaskorzeźba nad chrzcielnicą przedstawiająca Świętego Jana Chrzciciela autorstwa Władysława Flisa. Warto zwrócić uwagę na witraże kościelne przedstawiające 7 sakramentów i 6 wizerunków Maryjnych: MB Nieustającej Pomocy, MB Kalwaryjskiej, MB Fatimskiej, Serca MB, MB Częstochowskiej i MB Szkaplerznej. Blisko chrzcielnicy znajduje się klęcznik z relikwiami krwi świętego Jana Pawła II.

Nawa boczna w kościele w Stanisławiu Górnym.

Według planów początkowo w Stanisławiu Górnym miał stanąć stary drewniany wotywny kościół przeniesiony z Tłuczani. Fundamenty zostały przygotowane dla tamtego kościoła z Tłuczani i dlatego obecny kościół w Stanisławiu Górnym ma tylko dwie nawy: główną i boczną południową.

Loading